Εξοπλισμός

Σειρά ερευνητικών και εκπαιδευτικών πετρογραφικών μικροσκοπίων με δυνατότητες χαρακτηρισμού των οπτικών ιδιοτήτων των ορυκτών και της μελέτης των πετρωμάτων.

• Ηλεκτρονικό μικροσκόπιο
    (κοινά όργανα της Σχολής)
  • Εργαστήριο προπαρασκευής λεπτών πετρογραφικών τομών που περιλαμβάνει όλα τα όργανα κοπής και λείανσης των πετρωμάτων.
  • Δύο όργανα XRD για την αναγνώριση ορυκτών και της κρυσταλλική τους δομής με την μέθοδο της περίθλασης των ακτίνων Χ (ένα σύγχρονο όργανο στο χώρο της Σχολής και ένα όργανο σε κοινή χρήση με του Χημικούς Μηχανικούς).
  • Φασματοσκοπία απορρόφησης υπέρυθρης ακτινοβολίας (FTIR) και εξοπλισμό προπαρασκευής των δειγμάτων (ζυγοί ακριβείας και πρέσες).
  • Ερευνητικά πετρογραφικά μικροσκόπια με δυνατότητα φωτογράφισης και επεξεργασία εικόνας.
  • Φούρνος πυρόλυσης τύπου F30-400-60
  • Ανθρακοπετρογραφικό μικροσκόπιο Leica για την ανάλυση οργανικών δομικών συστατικών (Macerals) των ορυκτών ανθράκων.
  • Διαφορική Θερμική Ανάλυση για την μελέτη αντιδράσεων διάσπασης ή σύνθεσης ορυκτών σε εύρος θερμοκρασιών από τη θερμοκρασία περιβάλλοντος μέχρι και πάνω από 1500?C.
  • Ατομική απορρόφηση για αναλύσεις κύριων χημικών στοιχείων και ιχνοστοιχείων και Χημείο διαλυτοποίησης πετρωμάτων για ανάλυση με το όργανο αυτό. (κοινά με τα άλλα εργαστήρια του τομέα)
  • Ένα σύνολο μικροοργάνων για διάφορες εργασίες (portable alpha counter, portable Geiger counter, metal detectors, πυξίδες κτλ.)
  • Μικροσκληρόμετρο Vickers